Skal du med til årets sjoveste kapsejlads? 

  SundbyCup_DSC_0516

  Vil du møde andre medlemmer og deltage i årets sjoveste kapsejlads?
  Så er Sundby Cup lige noget for dig – og nu er det tid til at tilmelde sig.

  Årets stævne løber af stablen den 7.-8. september, og det spiller ingen rolle, om du er nybegynder eller verdensmester – bare du er medlem af SSF. Der vil som sædvanligt blive konkurreret i klubbens Ynglinge til søs, ligesom der vil være grill og aktiviteter på land – ikke mindst den populære middag lørdag aften. Så tag endelig familien med under armen og kom med til et par gode dage til søs.

  Ligesom sidste år foregår tilmelding individuelt. På stævnets første dag (lørdag d. 7. september) vil holdene ved lodtrækning blive inddelt, således at nybegyndere, erfarne gaster og rorsmænd fordeles ligeligt på tværs af hold. På denne måde sikres der både spænding i konkurrencen, ligesom du får mulighed for at møde nye medlemmer.

  Ynglingen er en lille kølbåd, der ikke kan vælte, og selv helt nye sejlere kan derfor med ro i sindet melde sig til.