Bliv motorbådsinstruktør på SSF Sejlerskole

Sejlerskolen mangler instruktør(er) til undervisning i praktisk sejlads i motorbåd. Er du interesseret, så skriv straks til sejlerskole@sundby-sejlforening.dk.

For at blive instruktør skal du være medlem af Sundby Sejlforening. Du skal have “duelighedsbevis i sejlads for fritidssejlere”, samt være en erfaren motorbådssejler. Læs mere om sejlerskolen Certificeret af Dansk Sejlunion samt “Uddannelsesplan for sejlerskolens instruktører”.

Som andet frivilligt arbejde i SSF er jobbet som sejlerskoleinstruktør ulønnet.

Du har mulighed for at undervise “fuldtid” dvs. 1 gang om ugen fra ca. den 1. maj til slutningen af september afbrudt af 3 ugers sommerferie, eller 1/2 tid, dvs. dele undervisningen med en anden instruktør. Det sidste kræver dog, at vi finder to nye instruktører.

Undervisningen foregår i foreningens motorbåd ’Bollen’. Det er en DM Fisherman Dueholm 27 med en næsten ny Volvo Penta motor.

Skolesejlads sejles en ugentlig hverdagsaften fra kl. 18:00.

Hvis du har de nødvendige kvalifikationer, kan du starte undervisningen efter sommerferien, da vi har elever på venteliste. Ellers vil du modtage den nødvendige undervisning i løbet af efteråret/vinteren med henblik på at starte undervisningen til foråret.

Vil du være med til at gøre vores nye medlemmer til bedre motorbådssejlere og brænder du for at gøre en indsats for fællesskabet i SSF, så meld dig som motorbådsinstruktør i SSF Sejlerskole!

Med sejlerhilsen
SSF Sejlerskole