,

Gode tanker om Yngling VM fra en frivillig

Under det prægtige Ynglinge VM i slutningen af juli var der både intens aktivitet på vandet og på land hvor en stor gruppe frivillige morgen, eftermiddag og aften, holdt kursen stabilt rettet på god stemning. En gruppe  frivillige bestående af både nye, semi nye og bestandige medlemmer. En gruppe frivillige der sørgede for indtjekning, opmåling og indkvartering. For varme molepølser efter sejladserne og for kolde øl, musik, dans og stemning til langt ud på aftenen. De stillede op tidligt om morgenen for at servere morgenmaden og tog opvasken fra aftenen før og hjalp behændigt med praktiske spørgsmål fra sejlere og gæster. Ynglingestævnet har dermed ikke blot været godt for gæstesejlerne, og endnu engang bevist at Sundby sejlforening er verdensmestre i at arrangere stævner. Det har også været med til at styrke fællesskabet på tværs blandt foreningens medlemmer.

Som nye og semi nye medlemmer af foreningen er det en fornøjelse at blive draget ind i sådan et arrangement. At mærke opbakningen blandt klubbens medlemmer og at kunne mødes på kryds og tværs har været en helt igennem god oplevelse, for nye og bestandige sejlerkammerater 

Vi ses til orienteringsmøde for WOW stævnet

Venlig hilsen 
Ida