Vil du sejle kapsejlads 2. juledag?

Sne Cup er en juletradition i Lynetten. Og Sejlklubben Lynetten indbyder igen i år til kapsejlads 2. juledag, hvor man kan se frem til nogle hyggelige timer på vandet. Har du vand under kølen, så er du hermed inviteret til nogle hyggelige timer på vandet i selskab med andre sejlere.

Sidste tilmelding er på selve dagen klokken 9:00, så du kan jo vælge ud fra vind og vejr – og dagsformen! Deltagergebyret er kun 100 kroner, så det vælter nok ikke julebudgettet. Det vil for alle deltagende både være gratis at ligge i Sejlklubben Lynettens havn fra den 22. til 31. december 2019.

Der er skippermøde og morgenmad torsdag morgen, 2. juledag, klokken 09.00 i klubbens lokaler. Efterfølgende begiver dommerbåd og sejlerne sig ud på vandet – varselsskud forventes afgivet klokken 10:55. Sejladsen er en op/ned bane lidt øst for havnen – varighed: 1,5 til 2 timer.
Efter sejladsen er der præmieoverrækkelse og julehygge med sne!

Se mere på lynetten.dk >>