Morten er årets SSF’er 2022

 

Traditionelt har vi ved afriggergildet uddelt en pokal til ’Årets SSF’er’, men da årets prismodtager ikke har mulighed for at deltage i aften, så vil vi udnævne Årets SSF’er 2022 her ved standerhejsningen. 

Hædringen som Årets SSF’er tildeles et medlem, der har lavet et stort og uegennyttigt arbejde for vores forening. Bestyrelsen synes, at der er mange, unge som gamle, der gør et rigtig godt stykke arbejde for SSF, og som har været i betragtning som ’Årets SSF’er 2022’. 

Der er dog et medlem, som ikke blot i år men som igennem en årrække altid er stillet op for SSF, og som vi mener skiller sig ud fra mængden, og derved har fortjent hæderen. 

Årets SSF’er er en håndværker, der med sin faglige ekspertise selv foreslår og som frivillig udfører projekter, som SSF gerne vil have udført, men som der måske ikke er økonomi til at få udført af eksterne håndværkere. Han fører sig aldrig frem, men udfører opgaverne i ro og mag lidt uden for synsvidde af de fleste. Han gør det ikke fordi han skal, men fordi SSF er hans forening. 

Årets SSF’er er også altid klar bag grillen, når der skal grilles pølser på molen ved SSF store kapsejladser, og ingen griller en frankfurter bedre end ham. 

Årets SSF’er er en foreningsmand og en rigtig SSF’er. I har nok gættet hvem jeg taler om. 

Tillykke til ’Årets SSF’er 2022’: Morten Speerschneider (medl 822)