SSF’s klublokaler er igen åbne for medlemmer

Bestyrelsen for SSF følger de anbefalinger, som vi modtager fra DIF og Dansk Sejlunion. Af meddelelse fra Dansk Sejlunion kan læses, at vores foreningslokaler, dvs. Skipperstuen, Fritidshuset, Medlems- og gæstehuset (’Kajakhuset’) og Saltsø Pavillonen nu også må benyttes til socialt samvær og anden ukontrolleret brug. 

Vi må afholde foreningsarrangementer indendørs med op til 100 deltagere, så længe den ansvarlige for arrangementet kontrollerer at alle har et gyldigt coronapas, og at der er min 2 m2 gulvplads pr. deltager. 

’Stuerne’ i Fritidshuset er ca. 50 m2, så der må være max 25 deltagere til f.eks. seniorernes onsdagsfrokost eller tilsvarende officielle arrangementer. Husk at der kun er adgang med et gyldigt coronapas! 

Nu er foreningslokalerne også åbne til almindelig brug. Der stilles dog krav om et gyldigt coronapas for personer der er fyldt 18 år i form af et af nedenstående: 

  1. Første vaccination mod COVID-19 kan anvendes som gyldigt coronapas. Dokumentationen vil være gyldig som coronapas fra 14 dage efter første vaccination og indtil 42 dage efter første vaccination. 
  2. Et gennemført vaccinationsforløb. Et vaccinationsforløb anses for gennemført 14 dage efter den afsluttende dosis. 
  3. Et negativt testresultat, der er højst 72 timer gammel regnet fra tidspunktet, hvor testen er foretaget. En covid-19-test kan være foretaget som en PCR-test eller antigentest(hurtigtest). 
  4. Et positivt resultat af en covid-19-test, der er mindst 14 dage og højst 180 dage gammel regnet fra tidspunktet, hvor testen blev foretaget. 
  5. Navnet på indehaveren af coronapasset skal svare til navnet på personens medbragte pas, kørekort eller sundhedskort eller andet offentligt udstedt identitetskort. 

Coronapasset skal kontrolleres af den ansvarlige for aktiviteten eller klubbens ledelse, enten ved hver aktivitet eller som stikprøvekontrol én gang i døgnet. 

Bestyrelsen vil give besked om en yderligere åbning af lokalerne lige så snart, vi gives mulighed for at kunne åbne dem. 

Læs nyeste info om Spørgsmål og svar om sejlsport og corona på Dansk Sejlunions hjemmeside: 

dansksejlunion.dk/corona 

Med sejlerhilsen 

SSF Bestyrelse / 21-06-2021