Tyveri på pladsen

Hej med jer
Så har der endnu engang været tyveri på pladsen, denne gang er det 2-3 benzin tanke/dunke,  der er blevet stjålet.

af Kim ‘Pisk” 

Lige nu føler jeg, at medlemmer har den forståelse, at det er foreningens problem, at der bliver stjålet. Det er det ikke, efter min overbevisning.
Vi må se i øjnene, at vi ikke kommer disse tyverier til livs, før vi har en fast runderende vagt bestående af 2-3 mand, døgnet rundt.
For tiden har medlemmerne mulighed for selv at tage deres nattevagt. De dage, der ikke er nattevagt på området, bliver hundevagten tilkaldt, med 6 runderinger i tidsrummet kl. 21-06.
Mange dage (her hvor det har været lidt halvdårligt vejr) er pladsen tom for mennesker allerede ved 16-tiden. Så der er ingen, der siger, at tyverierne bliver begået i det tidsrum, hvor der er vagt på pladsen.
Medlemmerne må selv sikre deres ting, tage dem med hjem, låse dem inde i et skur, eller hvad ved jeg.
Selvom der blev opsat videoovervågning på pladsen, vil tyverier ikke stoppe. Allerede nu er der jo skiltet med ”videoovervågning”, og det er åbenbart nytteløst.
Når jeg kører op til min campingvogn, og skulle være så uheldig, at der mangler noget eller er begået hærværk, eller andet, er det jo ikke campingpladsens problem, men mit eget. Hvis folk ankommer til deres kolonihave, og noget mangler, er det jo heller ikke haveforeningens ansvar.
Så vi skal nok oplyse medlemmerne om, på en pæn måde, at det er deres eget problem. Vi har for mange år siden, på en GF, vedtaget en nattevagtordning, og dermed gør foreningen, hvad den kan, i modsætning til mange andre havne.

Godt Nytår
Kim ”pisk”

Red. har snakket med Ole om GPS-alarm til mere kostbare ting, som f.eks. påhængsmotorer. Jeg har fundet en artikel på nettet, hvor Lynettens Bådservice skriver om disse alarmer, der kan sættes op til at starte en sirene, sende besked til flere mobiltelefoner om, hvor din motor er på vej hen, du kan se den på et kort osv. En Yachtsafe alarm koster ca. 2.500 kr. og vil reagere med det samme, hvis motoren bliver forsøgt flyttet. Det er ikke meget i forhold til 40-80.000 kr. for en motor. En monteret alarm vil give dig en god rabat på forsikringen.

Thomas Kromann har brugt YachtSafe siden juni og er meget tilfreds med det og de muligheder systemet giver. Han tror, det er en god løsning for medlemmerne.
Thomas har indtryk af at Lynetten er det bedste og billigste sted at handle det. De var de første i Danmark der solgte det, så de har meget erfaring.